You are currently viewing MEDYTACJA

MEDYTACJA

W dzisiejszym odcinku wyjaśnię Ci, co to jest medytacja, jak ją praktykować i jakie mamy z tego korzyści.

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o medytacji. Z każdym dniem staje się popularniejsza. Dokoła nas, coraz więcej ludzi medytuje… ale czy na pewno zadziewa się to „w ostatnim czasie”?
Otóż, medytacja jest z nami od zawsze, choć praktykowana nieświadomie i niestety, bez wykorzystywania jej pełni potencjału.
Do niedawna, mi samej, medytacja kojarzyła się z czymś mistycznym. Na hasło MEDYTACJA swoją wyobraźnią widziałam buddyjskiego mnicha, w siadzie skrzyżnym, pogrążonego w ciszy… i tak, faktycznie, prawie pewne jest to, że ten mnich w mojej wyobraźni medytuje ale medytacją nie jest ani ta czynność ani przyjęta pozycja ciała.

 Medytacja to pewnego rodzaju trening umysłu, który pomaga nam osiągnąć stan wyciszenia. Medytacja pomaga nam skupić się na chwili obecnej, kontrolować myśli i zapanować nad wewnętrznym rozedrganiem.
Medytacja jest stanem relaksacji, zwiększa koncentrację i pomaga skupić się na tym co ważne, wyostrza świadomość i czucie.
W medytacji stajesz się jednością ze swoim ciałem, emocjami i energią.
Medytując zaczynasz lepiej rozumieć swoje myśli i emocje. Przepełnia Cię zrozumienie życia i samego siebie.

Początki z medytacją nie dla każdego są łatwe. Ja bardzo szybko zaczęłam doświadczać korzystny wpływ medytacji, ponieważ zaczęłam stosować tę technikę jako narzędzie pomocnicze w walce z atakami paniki, w trakcie mojego leczenia nerwicy lękowej. Już po kilku praktykach zaczęłam doświadczać wewnętrznego spokoju. Zauważałam w swoim ciele sygnały, że narasta we mnie napięcie i tym sposobem miałam możliwość zatrzymania tej całej machiny nieprzyjemnego panicznego stanu. Dziś jestem wolna od lęków, ataków paniki i chronicznego stresu.
Początki praktykowania medytacji można przyrównać do treningów mięśni, z ta różnicą, że ćwiczysz umysł. Podobnie jak regularne treningi na siłowni, budują Twoje mięśnie, tak regularnie medytując zaczynasz doświadczać podwyższonego stanu świadomości.

Pozycja do medytacji może być każda! Naprawdę każda! Możesz siedzieć, możesz leżeć, zamknąć oczy i skupić się na swoim oddechu. Można także skupić wzrok na jednym obiekcie, który pomoże Ci uspokoić umysł. Równie dobrze możesz medytować w ruchu, podczas tańca czy spaceru lub przyjemnego kołysania ciała stojąc w miejscu.
Zaczynając przygodę ze świadomą medytacją polecam Ci na początek medytować w odosobnieniu, w ciszy, w spokojnym miejscu gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał, nie będzie odciągał twojej uwagi i rozpraszał. Mi, choć medytuję już od paru lat, nadal nie jest łatwo „wyłączyć się” w miejscach ruchliwych i głośnych.

No dobra, to jakie z tego korzyści oprócz tej całej świadomości itd
Korzyści jest wiele, w dodatku można je rozróżnić na te fizjologiczne i te dla psychiki.

Zacznę od fizyczności: obniża się stan pobudzenia, oddech spowalnia, następuje wyciszenie, zmniejsza się częstotliwość akcji serca, serce bije równo, miarowo, zdrowo, obniża się ciśnienie we krwi, zmiany następują również w falach mózgowych, układ hormonalny zaczyna wzmacniać odporność a ciało uwalnia szkodliwe hormony nagromadzone w naszych komórkach,

Co z korzyściami dla psychiki Osiągasz lepszą koncentrację-nie tylko w czasie medytacji ale po prostu, stajesz się bardziej skoncentrowanym na wykonywanym zadaniu, łatwiej Ci skupić swoją uwagę, jest się bardziej produktywnym, zmniejsza się odczuwanie stresu, mniej czynników zewnętrznych jest w stanie Cię  zdenerwować a jeśli coś Cię rozdrażni to szybciej wrócisz do siebie (słyszysz co powiedziała? DO SIEBIE! o tym za chwilkę) Masz jasność umysłu, lepsze samopoczucie, odczuwasz szczęście za sprawą uwalnianych endorfin. Masz lepszą pamięć. Z łatwością kodujesz w sobie nowe nawyki, nowe umiejętności. Medytacja wpływa korzystnie przy leczeniu bólu, lęków, bezsenności i wszelkiego rodzaju uzależnień.

Wspomniałam przed chwilką, że „szybciej wrócisz do siebie” bo stan do którego prowadzi medytacja, to nasz naturalny stan. Całe to chaotyczne rozedrganie w nas to wpływ świata zewnętrznego, mediów, pracy, rozrywek, stresów itd. Każdy z nas tak naprawdę dąży do stanu wewnętrznego wyciszenia. Pragniemy i poszukujemy spokoju, szczęścia i miłości aby jak to się mówi: „móc odetchnąć z ulgą. Poczuć tę ulgę. Paradoks naszej ludzkości polega na tym, ze szukamy na zewnątrz czegoś, co tak naprawdę mamy w sobie, wewnątrz nas samych. Po to właśnie jest medytacja aby otworzyć Ci drzwi do Twojego wewnętrznego spokoju.
Dla mnie medytacja jest jak wywietrzenie pomieszczenia. Kiedy czuję taki wewnętrzny zaduch, ciężkość i gęstość, pomaga mi ta chwila zatrzymania w sobie, aby przewietrzyć swoje myśli i uczucia. Na pewno znasz to uczucie świeżego powiewu wiatru, kiedy otwierasz okno w dusznym pomieszczeniu.

Odniosę się też do jednego zagadnienia. Mianowicie medytacja a religia.
Medytacja jest praktykowana w wielu religiach lecz nie podpina się jej pod żadną z nich. Praktykowana jest również poza wszelkimi wyznaniami i wierzeniami.
Jest to narzędzie stosowane do rozwoju duchowego i osobistego, niezależnie od wyznawanej wiary. Medytacja i religia nie są ze sobą związane.

Jak zacząć świadomie medytować?
Świadomie, ponieważ nieświadomie robisz to wielokrotnie. Przypomnij sobie stany, kiedy jak to się mówi: „zawieszasz” wzrok. Kiedy myśli uciekają gdzieś na parę chwil, aby po chwili poczuć takie charakterystyczne szarpnięcie sprowadzające nas do rzeczywistości albo kiedy np. w totalnym skupieniu pielisz grządki w ogródku, masz wrażenie, że nie myślisz o niczym innym, świat dookoła Ciebie nie istnieje a cała Twoja energia jest w „tu i teraz” skoncentrowana na roślinkach, które pielęgnujesz.

Swoją przygodę ze świadomą medytacją, możesz zacząć od nagrań dostępnych w internecie. Na YouTube czy Spotify dostępne jest wiele materiałów. Ja na początek polecam medytacje prowadzone, zachęcam aby zacząć właśnie od takich, bo podążając za głosem lektora dużo łatwiej jest skupić się i wyruszyć w podróż, w głąb siebie.

Na moim kanale również będę udostępniała nagrane medytacje, które sama dla Was piszę.
Mam nadzieję, że za ich pośrednictwem, doświadczycie uczucie przepełniającego Was wyciszenia i wewnętrznego spokoju. Moją intencją jest dostarczyć Wam poczucia szczęścia, harmonii i miłości.

No i na zakończenie.
Krótko, zwięźle i na temat: Medytacja to najprościej mówiąc: stan wyciszenia.
Żyjąc w obecnych, pięknych i szalonych równocześnie czasach, potrzebujemy wyciszenia zatem warto korzystać z tego narzędzia.

Zapraszam Cię do wykonania medytacji, która jest dostępna na moim kanale Otulenie (link do tej medytacji udostępniam w opisie tego nagrania) Medytację nazwałam: „moja pierwsza medytacja” to bardzo delikatna i przyjemna praktyka wyciszająca, która zrelaksuje Twoje ciało i odpręży przebodźcowany umysł.

Dziękuję za to, że byliście i jeśli Wam się podobało to zapraszam do subskrybowania mojego kanału oraz do włączenia opcji powiadomień aby śledzić kolejne zagadnienia, które tu poruszę. Kolejny temat o którym opowiem to afirmacje, czym są, dlaczego są skuteczne i jak to praktykować.

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz